لوازم تحریر مدیریتی
لوازم تحریر سیلیکونی

انواع دفتر نقاشی

نقاشی کشیدن یکی از بهترین تفریحات و سرگرمی‌های افراد با سنین مختلف است. انواع دفتر نقاشی برای کودکانی که به تازگی مداد در دست گرفتن را یاد گرفته‌اند و حتی بزرگسالانی که برای رهایی از استرس و صرفاً برای پر کردن اوقات فراغت نقاشی می‌کشند، استفاده می‌شوند.

مسلماً تولیدکنندگان برای پوشش دادن سلایق تمام این گروه‌های سنی باید تنوع بسیاری را در محصولات خود داشته باشند. د

انواع کاغذ دفتر نقاشی

اولین و مهم‌ترین پارامتری که در انتخاب انواع دفتر نقاشی باید در نظر گرفت جنس کاغذ آن است. نمی‌توان گفت بهترین جنس کاغذ برای نقاشی چیست، تعیین جنس آن به نیاز شما بستگی دارد. جنس کاغذ‌های دفتر نقاشی موجود در بازار به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 • کاغذهای 80 گرمی (متداول‌ترین جنس کاغذ دفتر نقاشی)
 • کاغذهای 100 گرمی: مناسب برای نقاشی خشک، طراحی و سیاه‌قلم
 • کاغذ کارتریج
 • کاغذ کاهی
 • کاغذ آبرنگ
 • کاغذ مرطوب
 • کاغذ کرافت
 • کاغذ مشکی

 

برای نقاشی با ابزار خیس یا تر مانند گواش، آبرنگ، اکریلیک و رنگ روغن باید از دفتری با کاغذهای ضخیم‌تر استفاده کرد. آنچه که ضخامت کاغذ انواع دفتر نقاشی را تعیین می‌کند، وزن آن است. هر چه وزن کاغذ بیشتر باشد، کاغذ ضخیم‌تر و در مقابل هرچه وزن کاغذ کمتر باشد، کاغذ نازک‌تر است.

کاغذهای با گرم بالاتر (بیشتر از 200 گرم)، برای نقاشی حرفه‌ای به مراتب مناسب‌تر هستند. زیرا در این کاغذها از یکنواختی سطح آن کاسته و با فراهم کردن یک بافت خاص، سطح متفاوتی برای انجام نقاشی حرفه‌ای‌تر فراهم می‌شود.

در مقابل کاغذهای با بافت کمتر یا بافت صیقلی و یکنواخت بیشتر مناسب نقاشی با مدادرنگی، مدادهای طراحی و راپید هستند. البته توصیه می‌شود برای کار با خودکار، راپید و هر ابزار جوهردار دیگری، از کاغذ کارتریج استفاده کنید.

سایز‌های مختلف دفتر نقاشی

در این قسمت می‌خواهیم شما را با سایزبندی‌های استاندارد انواع دفتر نقاشی آشنا کنیم:

 سایز A3

A3 بزرگ‌ترین برگه‌های نقاشی موجود در بازار هستند و بیشتر برای دانشجویان رشته‌های طراحی و مهندسی استفاده می‌شوند. این افراد برای رسم پلان‌ها و طرح‌های خود به فضای نسبتاً بزرگی نیاز دارند تا به خوبی جزئیات را نشان دهد. یکی از معایب این دفاتر این است که طول و عرض آن به قدری بزرگ است که در هر کیفی جا نمی‌شوند.

 

سایز A4

این اندازه نیز بیشتر برای دانشجویان رشته‌های هنری مانند طراحی، نقاشی، طراحی لباس و گرافیک کاربرد دارد. برای حمل این دفتر نقاشی هم به کیف یا کوله با ابعاد بزرگ نیاز دارید، تا قد دفتر در آن جا بگیرد.

سایز A5

از سایز A5 برای اتود زنی‌ها و ثبت ایده‌های ناگهانی استفاده می‌شود. این اندازه یک دفتر نقاشی کوچک است که به راحتی در کیف جا می‌شود و حمل‌ونقل آن هم به سادگی صورت می‌گیرد.

سایز B5

سایز B5 همان اندازه‌ استانداردی است که برای کتاب‌ها و دفترهای درسی مدرسه در نظر گرفته می‌شود. اگر به دنبال بهترین اندازه دفتر نقاشی برای دانش‌آموزان می‌گردید همین دفترهای سایز B5 بسیار ایده‌آل هستند.

در قدم بعدی نیز توصیه می‌شود که از دفاتر کم برگ برای کودکان استفاده کنید تا وزن آن‌ها کمتر باشد و حمل آن‌ها به راحتی انجام شود.

سایز B6

این اندازه کوچک‌ترین دفتر نقاشی استاندارد در میان انواع دفتر نقاشی است و با ابعاد کوچک خود برای ایده‌های نقاشی و طراحی کوچک‌تر مانند آرم و لوگو مناسب هستند.

 

نوع صحافی دفتر نقاشی

یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های صحافی دفتر نقاشی، صحافی ته‌چسب است. اما انواع مختلفی مانند صحافی سیمی، منگنه و دوخت نیز برای دفاتر نقاشی به کار می‌رود. در مقابل دفاتر طراحی بیشتر به سبک صحافی سیمی تولید می‌شوند. از مزایای این دفاتر این است که به صورت 180 درجه باز می‌شوند و می‌توان از تمام فضای کاغذ استفاده کرد.

نوع جلد دفتر نقاشی

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید دفتر نقاشی اهمیت پیدا می‌کند نوع جلد آن است. بسیاری از افراد نوع و طرح جلد را بر اساس سلیقه شخصی خود انتخاب می‌کنند. به طور مثال برای دخترخانم‌ها طرح‌های جذاب و دخترانه بسیاری در بازار وجود دارد. همین‌طور طرح‌های زیبای پسرانه نیز در بازار کم نیستند.

پیشنهاد می‌شود که جلد دفتر نقاشی از نوع ضخیم و مقاوم آن انتخاب کنید. این مدل جلد از برگه‌های داخل دفتر بیشتر محافظت می‌کند و برگه‌ها در حین حمل‌ونقل یا استفاده طولانی‌مدت آسیب نمی‌بینند. همچنین جلد ضخیم و مستحکم تکیه‌گاه بهتری برای دست شماست. در برخی موارد جلد سخت دفتر نقاشی شما را از خرید تخته شاسی بی‌نیاز می‌کند.

 

بهترین دفتر نقاشی برای مدرسه کودکان

اگر فرزند شما هم به مدرسه می‌رود و برای خرید دفتر نقاشی مناسب او از میان انواع دفتر نقاشی دچار سردرگمی شده‌اید، پیشنهاد می‌شود به نکات زیر را در تهیه بهترین دفتر نقاشی برای مدرسه توجه کنید:

 • دفتر نقاشی سایز B5 انتخاب کنید.
 • ترجیحاً دفتر با تعداد برگه‌های کم انتخاب کنید. این دفاتر دو مزیت دارند: اول اینکه قبل از خراب شدن جلد، تمام می‌شوند. دوم اینکه بسیار سبک هستند و کیف کودک را سنگین نمی‌کنند.
 • توصیه می‌شود از دفاتر ته‌چسب استفاده کنید زیرا دفاتر سیمی دست کودکان را اذیت می‌کند.
 • طرح‌های شاد و جذاب انتخاب کنید تا در بچه‌ها ایجاد انگیزه کند.
 • از جلد مقوایی با ضخامت متوسط استفاده کنید. جلدهای نازک بسیار زودتر از موارد دیگر خراب می‌شوند. جلدهای ضخیم نیز وزن بالایی دارند.
 • کاغذ‌های 80 گرمی برای دفاتر کودکان بسیار مناسب هستند. اگر کودک شما مداد را بسیار فشار می‌دهد یا به طور مداوم از پاک‌کن استفاده می‌کند کاغذ‌های 100 گرمی مناسب‌تر هستند.
محصولات پیشنهادی

اشتراک گزاری این مطلب در:

فهرست